Organizatorzy

Sponsor Tytularny

Aktualności

powrót


Wakacje na sportowo

Ukochane wakacje, na które z utęsknieniem czekamy cały rok, warto spędzić z rodziną i to na sportowo. Zabawy ruchowe z dziećmi to ogromna radość i wielkie emocje. Rodzinna rekreacja to wspaniała okazja, by poznać nasze pociechy i umocnić więzy. A poza tym sport to najlepsze narzędzie wychowawcze, które kształtuje charakter młodego człowieka. Niezależnie od tego, gdzie wypoczywamy – nad morzem, nad jeziorem, czy w górach – wszędzie możemy być aktywni fizycznie. Do tego potrzebne są tylko chęci.

Jeśli nie macie pomysłów na wspólną zabawę, to spieszę z pomocą. Wybrałam dla Was te dyscypliny, które nie wymagają infrastruktury sportowej.

Petanque (kule) – zasady gry
W petanque możemy grać w dwie, trzy, cztery, a nawet w sześć osób – wszystko zależy od rodzaju rozgrywki, którą chcemy podjąć. Podczas zawodów gra toczy się na utwardzonej powierzchni o wymiarach 15 x 4 metry. Oczywiście na potrzeby gry rekreacyjnej może ona być większa lub mniejsza. Zadaniem każdego zawodnika, który stoi we wcześniej wytyczonym kole (narysowanym na podłożu), jest rzucenie buli w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, zwanej po francusku cochonnet, a po polsku świnką. Celem gry jest umieszczenie swoich kul jak najbliżej świnki i jednocześnie bliżej, niż zrobił to przeciwnik. Można to zrobić, rzucając swoją kulę jak najbliżej świnki lub wybijać bule przeciwnika, które już są najbliżej świnki. Rzut oddaje zawsze zawodnik zespołu, którego bula znajduje się w tym czasie najdalej od świnki. Gra składa się z kilku rozgrywek. Każda rozgrywka kończy się, gdy wszyscy zawodnicy wyrzucą wszystkie kule. Po zakończeniu rozgrywki gracze podliczają punkty – otrzymuje się je za wszystkie kule, które znajdują się bliżej świnki niż kule przeciwnika (1 punkt za kulę). Następnie zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie był cel (świnka), po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Grę wygrywa osoba bądź zespół, którzy jako pierwsi zdobędą 13 punktów.

Badminton – zasady gry
Gra 2- lub 4-osobowa polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki. Rozgrywana jest na punkty na polu o długości 13,4 m i szerokości 6,1 m. Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,524 m; lotka o masie od 4,74 g do 5,50 g wykonana jest z 16 piórek (naturalnych lub syntetycznych). Klasyczny mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z zawodników lub drużyn wygrywa dwa sety. Oczywiście na potrzeby gry rekreacyjnej możemy zrezygnować ze standardowego boiska i wykorzystać, np. plac przed domkiem letniskowym.

Biegi
Bieganie to najprostsza forma ruchu, nie wymaga specjalnej techniki ani dużego nakładu finansowego. Poza tym jest to sport mało kontuzyjny. Pamiętajmy o tym, aby zatroszczyć się o odpowiedni strój do ćwiczeń. W ciepłe dni zakładamy: koszulkę oddychającą, krótkie spodenki, skarpety, wygodne buty, czapeczkę. W chłodne dni ubieramy: koszulkę z długim rękawem, kurtkę chroniącą przed deszczem i wiatrem, długie spodnie, skarpety, wygodne buty, czapeczkę. I jeszcze jedna uwaga – trening biegowy poprzedza rozgrzewka. No, i „niech się nóżka dobrze kręci”.

Pomyśłów na spędzenie wakacji „w ruchu” jest mnóstwo. Bądźcie kreatywni i pozwólcie pracować Waszej wyobraźni. I tak na przykład - piłkę do siatkówki można wykorzystać na wiele sposobów: do gry w dwa ognie, do toru przeszkód, czy do rzutów do celu.

Życzę cudownych wakacji.

MKP

Data publikacji: 2015-07-21 09:05:55Biuro Organizacyjne Wrocław Maratonu
Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław
al. Ignacego Jana Paderewskiego 35; 51-612 Wrocław
tel. +48 71 733 40 60
fax +48 71 733 40 80
e-mail: biuro@wroclawmaraton.pl