Czas odlicza Zegarmistrz Doliński :
09-09-2018-09:00
Zapisz się !
Nasz profil na facebooku

Organizatorzy

Sponsor Tytularny

Aktualności

powrót


Matthias Thiel, przedstawiciel Laufzeit&Condition, w wywiadzie "Bieg w sercu Europy - Wrocławiu"

Bieg w sercu Europy – Wrocławiu. Krótki wywiad z panem Matthiasem Thielem, przedstawicielem niemieckojęzycznego magazynu biegowego „Laufzeit&Condition” – nowego patrona medialnego 35. PKO Wrocław Maratonu.

1. Dlaczego czasopismo „Laufzeit&Condition” zdecydowało się objąć patronatem właśnie wrocławski bieg?

Kocham to miasto. Mój pierwszy teść tutaj sie urodził, więc bywałem we Wrocławiu wielokrotnie, znam miasto sprzed 1990r. i po nim. Wrocław jest poza tym położony w samym sercu Europy – pamiętajmy o tym!

2. Czyli jest Pan związany z Wrocławiem i Polską także osobiście?

Tak, od długiego czasu. Moja żona studiowała w Polsce – w Szczecinie i Poznaniu. Mamy wielu bliskich polskich przyjaciół, ja sam zacząłem się uczyć języka polskie już dawno temu. Moi rodzice byli urodzeni w przedwojennych Niemczech, na ziemiach które są obecnie częścią Polski (w Kostrzynie nad Odrą i Mrągowie). Odwiedzaliśmy te miejsca, żeby poznać ich historię i zakochaliśmy się w bardzo przyjaźnie nastawionych ludziach i pięknych krajobrazach, zwłaszcza na Mazurach. W branży biegowej zacząłem pracę w 1997r. i poznałem wtedy pana Henryka Paskala. Przedstawił mnie wielu organizatorom polskich biegów – byłem więc w Poznaniu, Krakowie, Pile, Warszawie i właśnie we Wrocławiu.

3. Czym różnią się polski i niemiecki rynek imprez biegowych?

Przede wszystkim różnica dotyczy liczby uczestników. Największe niemieckie maratony przyciągają od 15 000 biegaczy (na przykład w Hamburgu i Frankfurcie) do nawet 40 000 (w Berlinie). Mamy stowarzyszenie Niemieckich Wyścigów Ulicznych, które pomaga organizatorom biegów w marketingu, utrzymywaniu efektywnych struktur czy sprawach prawnych. Podmioty zajmujące się największymi z biegów są dobrze zorganizowanymi przedsiębiorstwami (GmbH, czyli odpowiednik polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) z doświadczonymi pracownikami, którzy rocznie organizują kilka dużych imprez biegowych. Dodatkowo, w Niemczech mieszka dużo osób biegających dla rozrywki, którzy w którymś momencie odkrywają potrzebę wzięcia udziału w jakimś zorganizowanym wydarzeniu, żeby pochwalić się swoim wynikiem przed rodziną czy znajomymi. Ogólnie niemiecki rynek wydaje się być większy, nawet biorąc pod uwagę różnice w liczbie mieszkańców krajów.

4. Jak rozpoznawalny jest w Europie Wrocław Maraton? Które z polskich imprez biegowych są kojarzone poza krajem?

Zazwyczaj najbardziej znany za granicami jest maraton, który odbywa się w stolicy. Akurat Wrocław zebrał dużo pozytywnych opinii w 2016r. Europejska Stolica Kultury bardzo pomogła miastu. Prezentacja na targach w Niemczech może być bardzo pomocna w przyciąganiu owych biegaczy. I oczywiście patronat, taki jak nasz, pomaga miastu i biegowi w zwiększeniu rozpoznawalności: drukowana wersja „Laufzeit&Contidion”, strona www.laufzeit-condition.de i materiały, które będziemy rozprowadzać na wspomnianych targach.

5. Jak rozwija się rynek biegowy w Polsce (w porównaniu do reszty Europy)?

Polacy wydają się być bardziej zainteresowani bieganiem, niż jeszcze kilka lat temu. Być może jest to spowodowane także zwiększeniem świadomości korzystnego znaczenia aktywności dla zdrowia – tak przypuszczam. Jednym z najważniejszych punktów polskiego środowiska biegowego, powinno być moim zdaniem pomaganie w rozwoju jego odpowiedników w krajach położonych bardziej na wschód – na przykład na Ukrainie czy Białorusi. Kiedy pisałem artykuły o bieganiu w Polsce, wzbudzały duże zainteresowanie właśnie w krajach ościennych na wschodzie. Powinniście wykorzystać swoje położenie geograficzne. W wielkich słowach: to jeden z elementów wspólnej Europy. Potrzebniejszy obecnie bardziej, niż kiedykolwiek!

6. Które z wrocławskich atrakcji dodatkowych („grupa turystyczna”, muzyka filmowa itp.) mogą być zaimplementowane w innych europejskich biegach i dlaczego?

Tak, jak mówiłem, warto pokazać je najpierw na targach biegowych. Ja polecałbym też nawiązać współpracę z wydarzeniem za granicą, w celu „wymiany” biegaczy. Może coś w Dreźnie, Lipsku czy regionie Szprewaldu? To niedaleko, jest niezłe połączenie drogowe, które – mam nadzieję – będzie jeszcze poprawione.

7. Wszyscy uczestnicy wrocławskich biegów mówią o „specjalnej atmosferze” tych imprez. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?

Samo miasto ma swojego wyjątkowego ducha. Odra, wyspy, mosty, mnóstwo zabytkowych budynków, wyjątkowy ratusz, restauracje i bary na każdą okazję i każdy gust, interesujące muzea, bogata chrześcijańska tradycja oraz – co najważniejsze – bardzo przyjaźni ludzie. Dzięki temu biegacze czerpią przyjemność nie tylko z biegu, ale i wspomnianej otoczki. Miasto zawsze zaprasza do spędzenia co najmniej weekendu i odkrywania dlaczego Wrocław pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury…

 

Data publikacji: 2017-03-02 11:42:50Biuro Organizacyjne Wrocław Maratonu
Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław
al. Ignacego Jana Paderewskiego 35; 51-612 Wrocław
tel. +48 71 733 40 60
fax +48 71 733 40 80
e-mail: biuro@wroclawmaraton.pl