Organizatorzy

Sponsor Tytularny

Wrocławskie atrakcje dla maratończyków

powrót


Rynek – serce miasta. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Miejsce organizacji wielu festiwali, wystaw, koncertów. To właśnie tutaj mieściła się oficjalna Strefa Kibica, w której fani piłki gromadzili się na transmisje meczów. Dzisiaj to miejsce przyciąga także lubiących dobrze zjeść, potańczyć w licznych dyskotekach, wypić kawę w ogródku i kupić kwiaty na przyległym Placu Solnym. A wszystko to nawet w środku nocy! (fot. Julo)

800px_wroclaw_rynek_7.2005.jpg

Ratusz – perła architektury gotyckiej i renesansowej. Usadowiony w Rynku, widoczny z każdej jego strony. W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jedna z najstarszych restauracji  w Europie (fot. Kolossos).

wroclaw_ratusz.jpg

Dzielnica Czterech Wyznań – miejsce, gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: katedra prawosławna, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga . To dlatego o Wrocławiu mówi się, że to miasto wielu spotkań (fot. Wikipedia).

240px_2007white_stork_synagogue27.jpg

Ostrów Tumski – wyspa, najstarsza część Wrocławia z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela. Popularne miejsce romantycznych spacerów i odpoczynku od miejskiego zgiełku (fot. Robert A.Mason).

ostrow_tumski.jpg

Panorama Racławicka – monumentalne malowidło o wymiarach 15 x 114 metrów (to powierzchnia, na której można zgromadzić  3525 ekranów 42-calowych!). Aby wyeksponować obraz, przedstawiający ważną dla Polaków bitwę pod Racławicami z XVIII wieku, zbudowano w tym celu specjalne okrągłe muzeum (fot. Wikipedia).

rotundapanoramyraclawickiej_1.jpg

Ogród Botaniczny – jeden z najstarszych w Europie, do którego przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze, które jest najstarsze i największe w Polsce. Popularne miejsce odpoczynku wśród znajomej i nieco bardziej egzotycznej zieleni (fot. Wikipedia).

ogrodbotaniczny.jpg

Hala Stulecia – wybitne dzieło architektury i budownictwa z pocz. XX w. Została niedawno odnowiona i powiększona o centrum kongresowe, zgodnie z planami jej twórcy. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełni rolę hali wystawienniczej, sportowej i koncertowej (fot. R. Niedźwiedzki).

hala_stulecia.jpg

Wrocławska  Fontanna Multimedialna – jedna z największych fontann w Europie. Na zielonej Pergoli, na której jest zainstalowana, w każdy weekend lata gromadzi szereg widzów zauroczonych grą świateł, muzyką i laserowymi pokazami (fot. archiwum MCS-u).

fontanna.jpg

ZOO i Afrykarium – najstarszy i największy (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogród zoologiczny w Polsce. Pokazy karmienia zwierząt gromadzą rzesze publiczności. Od października 2014 roku w ofercie ZOO znajduje się również Afrykarium. Jest to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

zooo.jpg
 

Aquapark Wrocław – największy park wodny w Polsce, z częścią halową i odkrytą, m.in. ze zjeżdżalniami, basenem solankowym, saunarium i leniwą rzeką (fot. Wrocławski Park Wodny S.A.).

wroclawski_park_wodny_1.jpg

Stadion Miejski we Wrocławiu – jeden z trzech nowych stadionów powstałych w Polsce przed EURO 2012. Ma charakterystyczny, rozpoznawalny kształt lampionu, który wpisał się w panoramę miasta. Mieści 42 tysiące widzów. Na nim grają zdobywcy tytułu Mistrza Polski 2011/12, piłkarze WKS Śląska Wrocław. Elewację tworzy materiał, który wieczorem jest podświetlany na różne kolory (fot. Ł. Czyżykowski).

stadion_wroclaw.jpg

Park Szczytnicki – największy park w mieście, którego główną atrakcją jest Ogród Japoński, czyli kawałek Dalekiego Wschodu we Wrocławiu (fot. Kriskros).

park_szczytnicki_.jpg

Wrocławskie krasnoludki – najmniejsi mieszkańcy miasta. Często, aby ich dostrzec, trzeba uważnie wpatrywać się w chodnik. Kryją się np. przy schodkach, inne przesiadują na latarniach. W IT są mapki, na których zaznaczono najpopularniejsze miejsca ich pobytu (fot. Pnapora).

max_i_fliz_.jpg


Panoramę miasta można podziwiać z punktów widokowych, które znajdują się w samym jego centrum:

- Sky Tower - tutaj zdjęcia i relację z otwarcia punktu widokowego Sky Tower,
- Wieża kościoła garnizonowego pw. Św. Elzbiety (nie ma wejść podczas deszczu i burzy),
- Taras widokowy w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela,
- Mostek Pokutnic  w kościele św. Marii Magdaleny,
- Wieża Matematyczna.

sky_tower.jpg

Niezapomnianych wrażeń dostarczają również rejsy po Odrze statkami kursującymi między Starym Miastem a ZOO i Wyspą Opatowicką czy przejażdżka zabytkowym tramwajem z przystanku przy Operze do ZOO i Hali Stulecia.

 Biuro Organizacyjne Wrocław Maratonu
Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław
al. Ignacego Jana Paderewskiego 35; 51-612 Wrocław
tel. +48 71 733 40 60
fax +48 71 733 40 80
e-mail: biuro@wroclawmaraton.pl

Sponsorzy i partnerzy

Patronat